پرینت سه بعدی ۳D Printingارسال شده توسط در ۸ شهریور ۱۳۹۲, در فرآیندهای نمونه سازی سریع | بدون نظر

پرینت سه بعدی  ۳D Printing

پرینت سه بعدی

یکی از روش های ساخت افرایشی، روش پرینت سه بعدی است. از روش پرینت سه بعدی معمولا در نمونه سازی سریع برای تجسم سه بعدی مدل و انجام چند ازمایش عملکردی استفاده می شود.

فرآیند پرینت سه بعدی یا ( ۳D Printing ) برای اولین بار در سال ۱۹۹۴ توسط موسسه ی MIT ایجاد گردید. در این فرآیند ، ابتدا ماشین یک لایه از پودر را بر روی صفحه ی ساخت می گستراند. سپس یک نوع جوهر یا چسب ویژه، بر روی بخش های مورد نظر پرینت می شود و به این صورت لایه ی اول شکل می گیرد. به عبارت دیگر، ذرات پودر در بخش های مورد نظر با چسب به هم متصل می گردند. پودر باقی مانده به عنوان ساپورت برای لایه ی بالایی در جای خود باقی می ماند.

سپس صفحه ی ساخت به اندازه ی ضخامت یک لایه پایین می رود و مجددا پودر بر روی آن گسترده می شود و این مراحل تا اتمام ساخت قطعه تکرار می گردد.

شماتیک فرآیند پرینت سه بعدی

شماتیک فرآیند پرینت سه بعدی

مزایا و معایب پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی دارای سرعت بسیار مطلوبی است ( عموما ۲ تا ۴ لایه در هر دقیقه‌) و می توان در ساخت مدل های رنگی نیز از آن استفاده نمود.

 دقت و پرداخت سطح در این روش به خوبی سایر فرآیندهای افزایشی نیست.

استحکام کم قطعات و تنوع کم مواد مورد استفاده ( فقط پودرهای سرامیکی و فلزی ) از ضعف های این سیستم محسوب می شوند.هرچند  قیمت این مواد اولیه نسبت به سایر روش های تولید افزایشی ارزان تر است.

فیلم  قابلیت های پرینت سه بعدی

فیلم زیر به معرفی این فرآیند و قابلیت های شگفت انگیز آن می پردازد.

 

جدول ویژگی های روش پرینت سه بعدی

قابلیت های فرآیند پرینت سه بعدی یا 3D printing

بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران 

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× هشت = 72

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>