معرفی منابع خوب برای مباحث GD&Tارسال شده توسط در ۴ مرداد ۱۳۹۲, در روزگارانه, معرفی کتاب سایت فیلم | یک نظر

معرفی منابع خوب برای مباحث GD&T

GD&T مخفف کلمات  ( Geometric  Dimensioning  and  Tolerancing )است و به معنای اندازه گیری و تلرانس گذاری هندسی است.

در واقع GD&T زبانی نمادین است که در نقشه های مهندسان مکانیک برای افزایش دقت و صحت هندسه مورد نیاز، جهت دستیابی به کارکرد مطلوب اجزا و مجموعه های مختلف استفاده می شود.

GD&T سالهاست که در صنایع اتوموبیل سازی ، هوافضا، الکترونیک و انواع طراحی در صنایع ساخت و تولید استفاده می شود. در طراحی های فنی پیشرفته امروز و دنیای مهندسی و ساخت و تولید، وجود زبانی مشترک و دقیق برای دست یابی به یک محصول نهایی موفق، به امری ضروری تبدیل شده است.

در حال حاضر، ASME Y14.5-2009 به عنوان استاندارد تلرانس گذاری هندسی و ابعادی به جای ASME Y14.5M-1994 که در داخل آمریکا استفاده می شد، پذیرفته شده است. و ISO 1101-2004 در خارج از امریکا استفاده می شود.

صنایع و سازمان های خواهان موفقیت، به ارتباطی صحیح و دقیق بین بخش های مهندسی، طراحی‌، ساخت و کیفیت احتیاج دارند و می بایست GD&T  را به عنوان استاندارد نقشه های فنی خود به کار گیرند.

برای آشنایی با نمادهای GD&T کتاب ” جداول و استانداردهای طراحی و ماشین سازی‌” ترجمه عبدالله ولی نژاد، اطلاعات مختصر و مفیدی در این رابطه ارائه کرده است. در مراجعه به این کتاب، در بخش نقشه کشی ، قسمت” تلرانس ها، انطباقات، صافی سطوح” را ملاحظه نمایید.

  در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، نشر طراح کتابی نیز به نام ” مفاهیم تلرانسهای ابعادی و هندسی ( GD&T)  منتشر کرده که به طور مفصل و همراه با تمرین های کاربردی، تکنیک های تلرانس گذاری را تشریح کرده است.

اما، منبع بسیار خوب دیگری که در این زمینه وجود دارد، سایت www.tec-ease.com است. در قسمت GD&T Resources در این سایت، مباحث GD&T به صورت فیلم، در قالب کلاس های ۵-۶ دقیقه ای و همچنین تصاویر کمکی و مقالات، آموزش داده می شود.

  بسیاری از فیلم های آموزشی این سایت رایگان و قابل دانلود بوده و در صورت اشتراک، هر ماه فیلم نکته ای جدید از این مباحث، به آدرس ایمیلتان ارسال می شود.    
به روز بودن مطالب و آموزش روان و تصویری مطالب از محسنات استفاده از سایت ٰTEC-ease است. البته زبان انگلیسیتان می بایست نسبتا خوب باشد.
بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران 

یک نظر

  1. عالی ، تشکر.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − 6 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>