مدلسازی با رسوب جوش خورده یا FDMارسال شده توسط در ۱۰ شهریور ۱۳۹۲, در رسانه سایت, فرآیندهای نمونه سازی سریع | بدون نظر

مدلسازی با رسوب جوش خورده یا FDM

روش FDM

مدلسازی با رسوب جوش خورده یا FDM توسط شرکت Stratasys در سال ۱۹۸۸ معرفی شد. لین روش برای نمونه سازی قطعات مکانیکی به کار میرود. FDM یکی از روش های ساخت افزایشی است.

شماتیک فرآیند FDM

شماتیک فرآیند FDM

در فرآیند مدلسازی با رسوب جوش خورده، ماده پلاستیکی یا مومی شکل از میان نازلی که هندسه سطح مقطع قطعه را لایه به لایه ترسیم میکند، خارج می شود. ماده ی اولیه  که به صورت رشته ای جامد است، درون نازل تا کمی بالاتر از نقطه ذوب گرم می شود و سپس از داخل روزنه ی نازل به شکل قطرات مذاب و یا جریانی پیوسته روی صفحه ساخت قرار می گیرد و لایه را شکل می دهد. پلاستیک بلافاصله پس از خروج از نازل، سخت شده و به لایه ی قبلی می چسبد. بعد از ساخت یک لایه، صفحه ی ساخت پایین آمده و نازل لایه ای دیگر از مواد را روی لایه ی قبلی می گستراند. ضخامت و دقت بعد قائم لایه ، وابسته به قطردهانه ی نازل تزریق است. قطر دهانه ی نازل بین ۰٫۰۱۳ تا ۰٫۰۰۵ اینچ است. در صفحه X-Y تا دقت ۰٫۰۰۱ اینچ قابل انجام است. FDM  قادر به استفاده از گستره وسیعی از مواد، از جمله پلاستیک های ABS ، پلی کربنات ها، پلی سولفون ها، الاستومرها و موم ریخته گری است. این مواد به شکل رشته ای با قطر تقریبی ۰٫۰۷ اینچ به دور قرقره ای پیچیده شده اند.

هم اکنون دستگاه FDM، با استفاده از روش های خاص، قادر به ساخت قعات سرامیکی و فلزی نیز می باشد.

سخت افزار این سیستم، یک روبات با مکانیزم کنترل CNC است که جابه جا کننده ی یک یا دو نازل بسیار ظریف می باشد. یکی از نازل ها جت پاشش مواد اصلی و دیگری برای پاشش مواد ساپورت کننده ی مدل استفاده می شود.

قابلیت های فرآیند FDM

قابلیت های فرآیند FDM

قابلیت های فرآیند FDM

 

بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران 

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ پنج = 8

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>