قالب ترموفرمینگارسال شده توسط در ۱۵ مرداد ۱۳۹۳, در ترموفرمینگ, روش های تولید در پلاستیک ها | بدون نظر

 قالب ترموفرمینگ

ترموفرمینگ با خلا
ترموفرمینگ با خلا

 

خلاصه ماجرای ترموفرمینگ در شکدهی پلاستیک ها این که :

۱-      حرارت دهی ورق پلاستیکی تا نرم شدن آن.

۲-      قرار دادن ورق نرم روی قالب.

۳-      شکلدهی ورق نرم شده با استفاده از مکش خلا یا فشار هوا یا مکانیکی.

۴-      سرد شدن قطعه در تماس با بدنه سرد قالب و حذف اضافات قطعه.

گفتیم که سه روش برای مرحله شکل دهی ورق نرم شده استفاده میشه :۱- شکلدهی با خلا ۲ – شکلدهی با فشار هوا و ۳- شکلدهی مکانیکی. که در تصویر بعدی نوع استفاده از فشار هوا رو میبینید.

ترموفینگ با استفاده از فشار مثبت هوا و در قالب منفی
ترموفینگ با استفاده از فشار مثبت هوا و در قالب منفی

در ادامه پست قبلی ، در اینجا لازم است به تفاوت قالب های مثبت و منفی بپردازیم. قالب های نشان داده شده در تصویر بالا، قالب های منفی ( Cavity ) نامیده می شوند. دلیل این نام گذاری وجود حفره های مقعر در این نوع قالب است. بر عکس این، یک قالب مثبت حالت محدب و برآمده دارد. هر دو نوع این قالب ها در ترموفرمینگ قابل استفاده اند. در قالب های مثبت، ورق گرم شده روی برآمدگی قالب قرار داده می شود.سپس فشار مثبت یا منفی ( خلا ) به کار می رود تا پلاستیک را روی سطح قالب به طور کامل بنشاند. در تصویر زیر قالب مثبت در حین فرآیند وکیوم فرمینگ نشان داده شده است.

 وکیوم فرمینگ با قالب مثبت
وکیوم فرمینگ با قالب مثبت

با استفاده از قالب های مثبت در وکیوم ترموفرمینگ : ۱- ورق گرم شده بالای سطح قالب قرار می گیرد. ۲- همزمان با اعمال مکش خلا برای قرار دادن ورق روی سطح قالب، گیره یا نگهدارنده ی ورق هم به سمت پایین حرکت می کند.

همان طور که در تصویر می بینید، فرم قطعه در هر دو نوع قالب کاملا مشابه هم است. به همین علت ممکن است، تفاوت بین قالب های مثبت و منفی بی اهمیت به نظر برسد. اما در واقع ، در قالب منفی سطح خارجی قطعه دقیقا مطابق فرم سطح حفره ی قالب است و لی سطح داخلی آن خیلی دقیق نیست و تقریبی از فرم قالب را به خود می گیرد. عکس این مساله هنگام استفاده از قالب های مثبت رخ می دهد. در این حالت، ورق سطح داخلی قطعه عینا همانند برآمدگی قالب است و سطح خارجی آن شکلی تقریبی از آن. با توجه به الزامات محصول، این وجه تمایز اهمیت پیدا می کند.

تفاوت دیگر در پدیده نازک شدن ورق پلاستیک است. به جز مواردی که عمق فرم قطعه بسیار کم است، در سایر موارد، هنگام کشیدن ورق روی قالب ،ضخامت ورق کاهش می یابد.

قالب های مثبت و منفی الگوی نازک شدن متفاوتی را در تولید یک قطعه معین، به وجود می آورند.

به عنوان مثال قطعه ی کاسه مانند بالا را در نظر بگیرید: در قالب های مثبت، همزمان با قرار گرفتن ورق روی قالب، قسمتی که با سطح بالایی قالب در تماس قرار می گیرد ( کف کاسه )، بلافاصله منجمد شده و اصلا دچار کشش نمی شود. این مساله باعث می شود تا شاهد ضخیم بودن کف ظرف و البته نازک شدن قابل توجه دیواره آن باشیم. اما در قالب های منفی، کشش و نازک شدن ورق قبل از تماس با سطح سرد به صورت متعادل تری است.

با توجه به این مساله، یکی از روش های که در قالب های مثبت، برای یکنواخت تر کردن ضخامت نهایی ورق پس از شکلدهی به کار می رود، این است که ورق ، قبل از قرار گرفتن روی سطح برآمده قالب کشیده شود. همان طور که در تصویر زیر دیده می شود، ورق پلاستیک گرم شده، قبل از قرار گرفتن روی قالب به سمت بالا، به حالت کروی مانند کشیده می شود. این کشش اولیه می تواند با استفاده از خلا از بالا و یا با اعمال فشار مثبت هوا از سمت قالب هم انجام شود.

  وکیوم فرمینگ با قالب مثبت وبهینه شده با کشش اولیه
وکیوم فرمینگ با قالب مثبت وبهینه شده با کشش اولیه

فیلم این ماجرا را نیز می توانید در زیر مشاهده نمایید.

مرحله ی نشان داده شده در تصویر ۱ ،به تنهایی نیز می تواند به عنوان روشی برای تولید قطعات کروی شکل و گنبدی مانند، همچون پنجره های سقفی و گنبد های شفاف به کار رود. در این فرآیند میزان فشار هوا برای باد کردن ورق نرم شده، کاملا دقیق و کنترل شده است. این فشار، تا سرد شدن قطعه ی باد شده به طور ثابت باقی می ماند.

با توجه به مطالب گفته شده در بالا، در قالب های مکانیکی ترموفرمینگ که هر دو نوع مثبت و منفی قالب، به طور همزمان استفاده می شود، کیفیت سطح و دقت ابعادی  و جزئیات سطوح در هر دو سمت قعطه در سطحی مطلوب و به یک اندازه است.

ترموفرمینگ مکانیکی ( الزام استفاده از هر دو قالب مثبت و منفی به طور همزمان )
ترموفرمینگ مکانیکی ( الزام استفاده از هر دو قالب مثبت و منفی به طور همزمان )

مرجع:

- ترجمه شده توسط کیانا از سایت http://www.sinotech.com/

- کتاب مواد و فرآیندهای تولید.جلد دوم. ای پل دگارمو. ترجمه دکتر حائریان.

 

 

 

 

بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران 

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ هفت = 14

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>