شکل دهی چرخشی یا اسپینینگ Spinningارسال شده توسط در ۱۵ شهریور ۱۳۹۲, در رسانه سایت, روش های تولید در فلزات, شکلدهی چرخشی | ۳ نظر

شکل دهی چرخشی یا اسپینینگ   Spinning

تاریخچه شکل دهی چرخشی :

اسپینینیگ (  SPINNING ) یکی از قدیمی ترین فرآیندهای تولید محدود و دسته ای برای قطعات متقارن توخالی  و فلزی است که به نحو چشمگیری اقتصادی و ارزان می باشد. بنا بر مدارک و اسناد تاریخی، اسپینینگ فلزات از روزگار مصریان باستان شناخته شده بود و برای ساخت بشقاب های نقره ای از آن استفاده می شد. اما گفته می شود که پایه های اصلی صنعت اسپینینگ فلزات در ابتدای قرن دهم میلادی توسط چینی ها بنا نهاده شد. از آن زمان سالهای زیادی گذشت تا این فرآیند به جهان غرب آورده شد. این صنعت برای اولین بار در زمان سلطنت ادوارد سوم وارد انگلستان شد و پس از یک دوره ی پانصد ساله، در حدود سال ۱۸۴۰ میلادی فردی به نام جردن این صنعت را به آمریکا برد.

شکل1 : دستگاه خراطی قرون وسطی با چرخ طیار کنترل دستی برای اسپینینگ قطعات ‌‌‌‌‌‌‌‌[2]

شکل۱ : دستگاه خراطی قرون وسطی با چرخ طیار کنترل دستی برای اسپینینگ قطعات ‌‌‌‌‌‌‌‌[۲]

در ابتدا این فرآیند توسط دستگاههای ساده ای انجام می گرفت که به علت دستی بودن هدایت ابزار نقش اپراتور بسیار مهم بود و اپراتور باید مهارت زیاد و تجربه ی طولانی در این کار می داشت.

شکل2  دستگاه اسپینینگ سنتی و کنترل ابزار توسط اپراتور[3]

شکل۲ دستگاه اسپینینگ سنتی و کنترل ابزار توسط اپراتور[۳]

طی سالهای متمادی فرآیند اسپینینگ فلزات، بدون تغییر باقی ماند. در آن سالها اصولا از فلزات نرم مانند آلومینییوم، مس، ورشو و آن هم با ضخامت های کم برای اسپینینگ استفاده می شد. و فلزات سخت و ورق های ضخیم را نمی توانستند توسط اسپینینگ شکل دهی نمایند. کم کم با گسترش نیاز صنعت به قطعات مدور توخالی و دقیق تر از نظر ابعادی، این فرآیند نیز روند تکاملی خود را طی نمود. متعاقبا در طراحی دستگاههای اسپینینگ، وظیفه ی هدایت ابزار های شکل دهی به جای دست اپراتور به عهده ی تجهیزات مکانیکی گذاشته شد و به این ترتیب اولین پایه های نوع جدیدی از این فرآیند به نام اسپینینگ ماشینی یا قدرتی گذاشته شد. به وسیله ی این فرآیند، امکان اسپینینگ فلزات سخت تر با ضخامت بیشتر وجود داشت.

امروزه بیشتر تجهیزات و ماشن آلاتی که برای تولید قطعات دقیق در صنایع به کار می روند، به امکانات کنترل کننده های عددی، با قابلیت برنامه پذیری پیشرفته مجهز شده اند.در طول سالهای اخیر فرآیند اسپیینینگ به طور همزمان در چندین کشور از جمله سوئد، آلمان، انگلستان، ژاپن و ایالات متحده آمریکا توسعه ی فراوانی یافت و در پی آن روش های دیگری از آن، مانند شکل دهی برشی یا شییر فرمینگ(  SHEAR FORMING  )  و اسپینینگ لوله(  Tube Spinning  ) یا فلوفرمینگ معرفی شدند.

شکل 3 کاربرد اسپینینگ برای قطعات تا قطر 20 فوت[4]

شکل ۳ کاربرد اسپینینگ برای قطعات تا قطر ۲۰ فوت[۴]

با پیشرفت شگفت انگیز موتور توربین گازی هواپیماها، نیاز به فرآیندهای اسپینینگ و فرآیندهای مرتبط با آن برای تولید قطعات بیش از پیش احساس شد و این مسئله عامل بسیار مهمی در پیشرفت وتوسعه ی این فرآیندها شد. دقت ابعادی قطعات تولیدی و اقتصادی بودن این فرآیندها دو عامل بسیار مهم در گسترش گرایش به استفاده از این فرآیندها در صنایع مختلف، به ویژه در صنایع هوافضایی بود. متقابلا به علت اهمیت صنایع هوافضایی و نیز صنایع تسلیحاتی برای قدرت های جهانی، گسترش و توسعه ی فرآیندهای اسپینینگ روند فزاینده ای پیدا کرد. به گونه ای که امروزه تولید تسلیحات پیشرفته و کلیدی مانند موتور موشک ها بدون استفاده از فرآیندهای اسپینینگ ممکن نیست.

امروزه با حساس شدن نقش اقتصاد در معادلات قدرت در جهان، استفاده از این فرآیندها در سایر صنایع نیز رو به افزایش است . به عنوان مثال بسیاری از قطعات خودروها نیز، مانند قطعاتی از کلاچ یا رینگ خودرو توسط این فرآیندها تولید می شوند [۱].

Pages: 1 2 3 4 5

بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران 

۳ نظر

  1. با سلام میخواستم بدونم در این فیلم متال اسپینینگ نشان دادید ایادر ایران از این نو دستگاهها تولید میشود باتشکر اکه میشه راهنماییم کنید

  2. خوب بود اما حجم اطلاعاتی خیلی کم بود.

  3. با سلام من برای پروژه ای که تحقیق می کنم نیاز به خان زنی لوله کلت دارم لطفا اگر امکان دارد راهنمایی بفرمایید با سپاس فراوان

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 + یک =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>