اصول فرآیندهای ساخت افزایشی Additive Manufacturingارسال شده توسط در ۲ مرداد ۱۳۹۲, در فرآیندهای نمونه سازی سریع | بدون نظر

اصول فرآیندهای ساخت افزایشی Additive Manufacturing

ساخت افزایشی یعنی چه؟

ساخت افزایشی ( Aditive Manufacturing ) ، یکی از جدیدترین روش های ساخت و تولید است. ساخت افزایشی مجموعه ای از پیشرفته ترین روش های  ساخت و تولید هستند که در آن قطعه ی محصول به صورت افزایش لایه لایه ی ماده ساخته می شود. با استفاده از این فرآیندها، می توان به سرعت به مدل فیزیکی قطعه مورد نظر دست یافت و بیشتر برای نمونه سازی سریع قطعات به کار می رود.

فرآیندهای نمونه سازی سریع و ساخت افزایشی

فرآیندهای نمونه سازی سریع و ساخت افزایشی

طبق تعریف  ASTM ( انجمن تست و مواد امریکا ) ، ساخت افزایشی ” فرآیند اتصال مواد برای ساخت شیئ ازداده های سه بعدی مدل است و معمولا با روی هم قراردادن لایه به لایه ی ماده انجام می پذیرد. نام ساخت افزایشی در برابر روش های کاهشی همچون ماشین کاری سنتی عنوان می شود. “

 اساسا  فرآیندهای افزایشی با فرآیندهای کاهشی ( براده برداری ) و ترکیبی ( مثل ریخته گری ) متفاوت است.

در فرآیندهای کاهشی، که اغلب فرآیند های ماشین کاری مانند تراشکاری و سنگ زنی را شامل می شود، ماده اضافی از قطعه اولیه جدا می شود تا شکل محصول نهایی به دست آید. در این روش، طراحی حرکت ابزار یا قطعه، برای هر محصول به صورت خاص انجام می گیرد.

در فرآیندهای ترکیبی همچون ریخته گری و قالب گیری نیز ،برای انجماد مذاب به شکل مطلوب، به تجهیزات طراحی شده ی خاص هر قطعه ( مثلا قالب مخصوص) نیاز است.

اما در فرآیندهای افزایشی، احتیاجی به تجهیزات خاص هر قطعه و یا حتی طراحی حرکت خاص ابزار نیست. در واقع قطعه به طور مستقیم از مدل سه بعدی دیجیتالی به دست آمده از نرم افزارهای CAD ساخته می شود. مدل CAD سه بعدی، به تعداد زیادی لایه های نازک افقی تقسیم می شود و تجهیزات ساخت، با استفاده از این داده های هندسی، قطعه را لایه به لایه تا اتمام کامل محصول می سازند.

کاربردهای فرآیند ساخت افزایشی

کاربردهای ساخت افزایشی را به سه دسته می توان تقسیم کرد.

 ۱- نمونه سازی سریع ( Rapid Prototyping

در نمونه سازی سریع، نمونه ای از قطعه ساخته می شود.که معمولا برای شبیه سازی، آزمایش فرم یا ابعاد و یا تست عملکرد به کار می رود. نمونه ای از فرآیندهای نمونه سازی سریع  روش پرینت سه بعدی و استریولیتوگرافی است.

 ۲- ابزار سازی سریع ( Rapid Tooling )

ساخت قالب به روش افزایشی.

۳- تولید سریع ( Rapid Manufacturing )

  تولید متوسط تا انبوه قطعات.

روش های ساخت افزایشی، نتیجه ی گسترش کاربرد رایانه در صنعت و همچنین پیشرفت در زمینه ی مواد و  تکنولوژی ساخت است.  ساخت افزایشی و به طور خاص نمونه سازی سریع به صورت چشمگیری در حال توسعه و افزایش کاربرد اند.

اصطلاحات معادل ساخت افزایشی، فرآیندهای افزایشی ( Additive Processes)، روش های افزایشی ( Additive techniques)، ساخت افزایش لایه ای ( Additive layer manufacturing)، ساخت لایه ای (Layer Manufacturing) و ساخت فرم آزاد ( Freeform fabrication ) است.

 مراجع :

. مطالب نوشته شده در اینجا، عموما ترجمه ای از سایت custompartnet.com است. هچنین در نوشتن مطالب از کتاب “فن آوری نمونه سازی سریع “ تالیف دکتر جمال زمانی و مهندس هومن پرتوئی پور از انتشارات دانشگاه صنعتی خواجه نصیر و سایت ویکی پدیا کمک گرفته شده است.

بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران 

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 7 = یک

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>