استریولیتوگرافی Stereolithography یا SLAارسال شده توسط در ۲ شهریور ۱۳۹۲, در فرآیندهای نمونه سازی سریع | بدون نظر

استریولیتوگرافی Stereolithography  یا SLA

استریولیتوگرافی چیست؟

استریولیتوگرافی  (Stereolithography ) یا  SLA ، متداول ترین روش نمونه سازی سریع است. با این روش می توان قطعات پلیمری بسیار دقیق و با جزئیات زیاد به دست آورد. SLA  اولین فرآیند نمونه سازی سریع است و در سال ۱۹۸۸ توسط شرکت  ۳D Systems معرفی شد. در این روش ، با نیروی کم و با استفاده از پرتو متمرکز لیزر فرابنفش، سطح مقطع های جسم سه بعدی در حمامی از مایع پلیمری حساس به نور، یکی بعد از دیگری ساخته می شوند.

شماتیک ساده شده فرآیند SLA

شماتیک ساده شده فرآیند SLA

اصول استریولیتوگرافی

به طور کلی استریولیتوگرافی جزو فرآیندهای ساخت افزایشی به شمار می رود. مواد اولیه مورد استفاده در این روش، رزین های مایعی است که براثر تابش نور با طول موج خاص، منعقد می شوند. صفحه ی ساخت که قطعه بر روی آن تولید می شود، می تواند جابه جایی قائم داشته باشد. پرتو لیزر با کمک آینه های متحرک سطح مورد نظر را اسکن می نماید.

قسمت هایی از هر لایه پلیمر را که لیزر اسکن می کند، جامد شده و سایر قسمت های لایه ، مایع باقی می ماند. سپس صفحه ی ساخت و به دنبال آن، مدل به اندازه ی ارتفاع لایه ی بعدی پایین می رود. بعد از این مرحله، یک تیغه دوباره لایه ای از رزین روی سطح قطعه می گستراند.و لایه ی بعدی روی لایه ی کامل شده ی قبلی ساخته می شود. این فرآیند اسکن و هم سطح کردن تا اتمام ساخت قطعه ادامه پیدا می کند.

فرآیند تابش لیزر در استریولیتوگرافی

فرآیند تابش لیزر در استریولیتوگرافی

پس از کامل شدن ، قطعه بیرون آورده شده و مایع آن گرفته می شود. در بسیاری از موارد جهت بهینه سازی قطعه آن را در معرض اشعه ی فرابنفش قرار می دهند.

دقت این روش در حد مطلوبی است و در میان روش های مختلف نمونه سازی سریع می تواند صافی سطح بسیار خوبی را فراهم نماید. همان طور که اشاره شد، یکی از معایب این سیستم نیاز به انجام عملیات انعقاد مجدد، به منظور اطمینان از سخت شدن کامل مدل است. 

فیلم فرآیند SLA

 

 

فیلم دیگری از قابلیت های فرآیند SLA :

 

جدول قابلیت های روش استریولیتوگرافی

ویژگی های فرآیند استریو لیتوگرافی (SLA) :

ویژگی های فرآیند استریو لیتوگرافی (SLA) :

 

 

 

بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران 

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 − دو =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>